Aikido Nedir

Aikido, terimsel olarak uyum (ai), enerji (ki) ve yol (do) manasını taşımaktadır. Bu terimlerin gösterdiği yol ile teknikleri ve felsefesini geliştirerek ilerlemektedir. Bu yol sürecinde ilerlemeyi disiplin, sabır ve istikrarlı bir şekilde öğrenmeye odaklanmalı ve zaman mefhumunun bizi durdurmasına müsaade etmemeliyiz.

 

Öğrenim, her bir öğrenci (aikidoka) için farklılık göstereceği gibi, kişinin kendisini tanımasına da olanak sağlamaktadır. Bu sanatın öğreniminde bir kestirme olmadığı gibi, kişinin kendini ve değerlerini koruması için emek sarf etmesi gerektiği gerçeğine bağlı kalmasıdır.

 

Uygulanan bu savaş sanatında, fiziki açıdan bir şart yoktur. Sağlık koşulları uygun olan her kişi aikido yapabilir. Yaş, cinsiyet ya da kilo; bu sanatı yapmanızda bir engel değildir. Aikido’da önemli olan; kişinin bu sanatı teknikleri ile yapması değil, felsefesi ve ruhu ile birleştirerek ilerlemesi ön görülür. Kişinin hedeften ziyade, kendi yolunu görerek, ilerlemesi beklenmektedir.

 

Kuvvetin mümkün olduğu kadar tekniklerin içinde bulunmadığı bu sanatı icra eden bayan öğrenciler de bulunmaktadır. Çalışmalar uyum ve hassasiyet ile yapılması gerektirdiğinden bayanların da başarısı azımsanamayacak kadar fazladır.

 

O’Sensei Morihei Ueshiba 84 yaşında, 70 yıllık savaş sanatları tecrübesine rağmen şu sözleri söylemiş;

 

Sadece ilk adımı attım, savaş sanatlarında hala bir çocuğum.