Türkiye'de Aikido

Türkiye'de Aikido eğitimi, 1983 yılında Kenji Kumagai Shihan’nın Japonya’dan ülkemize gelmesi ile başlamıştır. Her ne kadar daha öncesinde de ülkemizde aikido eğitimi alan kişiler olduğunu bilsekte bunlar yurtdışına eğitim almaya giden ve bireysel amaçlı eğitimin ötesine geçmeyen öğrencilerdir.

 

1983 yılında Kenji Kumagai Shihan ile ülkemizde “Aikikai (Hombu Dojo) Stilinde”, grupların eğitimini amaçlayan dersler başlamıştır. Bu derslerde eğitim alan ilk aikido öğrencileri;  Ali Uludağ, Mustafa Aygün, Lemi Bağdatlılar, Ahmet Berkol Ökten, İhsan Özgün, Neşe Altan, Mevlüt Zor, Melih Toprakçı, Yalçın Yenice, Yusuf Akyurt ve Halit Vatansever’dir.

 

Bu öğrencilerden Ali Uludağ, Mustafa Aygün, Lemi Bağdatlılar, İhsan Özgün, Yalçın Yenice ve Yusuf Akyurt Aikido’ya  devam ederek kendi dojolarını (okul) açıp “Aikikai Stilinde” binlerce gencimizin Aikido öğrenmesine vesile olmuşlardır. Bu hocalarımız ilerleyen yaşlarına rağman bugün hala bıkmadan, usanmadan eğitimler vermeye devam etmektedirler.

 

Türkiye’de Aikikai stili dışında O’Sensei'nin ilk ve en popüler öğrencilerinden biri olan Morihiro Soito Sensei ekolü olan “Iwama Aikido” stilinde de aikido eğitimi verilmektedir.

 

O’Sensei’nin bir diğer öğrencisi olan; Fransada yaşayan ve dünya çapında tanınan Nobuyoshi Tamura Shihan’ın öğrencilerinden Nebi Vural Sensei de “Aikikai Stilinde” Türkiye Aikido eğitimine katkı sağlayan ekollerden biridir.

 

Yukarıda kendilerini andığımız veya anmayı unuttuğumuz tüm hocalarımız sayesinde bugün artık Türkiye Aikidosu belirli noktalara gelebilmiştir. Yine tüm bu hocalarımızın gayretleri sayesinde de Aikidomuz gelecekte daha iyi yerlere taşınmaya çalışılmaktadır.

 

Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz…