Sensei Nedir

Sensei Kimdir? Nedir?

Japonya’da sensei olabilmek için uzun seneler boyunca, mesleğine zaman ayırmış olabilmek gerekmektedir. Büyük saygı gören bu sıfat, profesörler, doktorlar yada öğretmenlere hitap edilmekte ya da eş değer tutulmaktadır. Kelime anlamı olarak, daha önce doğan (eski olan kişi) manasına gelmektedir. Bu nedenle, dojo içerisinde yaşça büyük olan değil, aikido eğitiminde eski ve deneyimli olan birisi için kullanılan bir unvandır.

 

İyi bir sensei olabilmek; öğrencisine deneyimlediği yolda iyi bir ışık tutabilmekten geçmektedir. Gerektiği yerde onun seviyesinde ve gerekli gördüğünde de adım adım ilerlemesi için onu yönlendirebilecek deneyime sahip olması gerekmektedir. Disiplin, saygı ve bilgi seviyesini öğrencilerine eğitimi ile aktarmalı ve ego / kibir gibi tekniğini köreltecek hislerden öğrencisini arındırabilecek bir yapıda olabilmelidir.

 

Sensei’nin başarısı, seçtiği öğrencilerinin başarısı ve kalitesi ile doğru orantılıdır. Kendisini vâr olduğundan daha iyi birisi gibi gösterenlerin değil; hayatınızı daha sâde ve kolaylaştırılabilecek bir ruhu, sizi coşturan ve heyecan veren bir eğitimi öğretebilecek insanların belirtir.